Dofinansowanie do klimatyzacji - jak można dostać w 2023?

  W 2023 roku istnieje kilka programów dopłat, z których można skorzystać, aby uzyskać dofinansowanie do klimatyzacji. Dofinansowanie do klimatyzacji staje się coraz bardziej popularne, ponieważ coraz więcej osób docenia komfort, jaki klimatyzacja zapewnia w domach i mieszkaniach w gorące dni. Poniżej przedstawiamy listę programów oferujących dofinansowanie do klimatyzacji w 2023 roku.

  Warunki

  Aby otrzymać dofinansowanie, klimatyzator musi mieć funkcję grzania. Niektóre programy dopłat uwzględniają tylko zakup i montaż klimatyzacji z funkcją grzania, która działa jako rewersyjna pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany model spełnia warunki programu.

  Dofinansowanie do klimatyzacji z programu Mój Prąd 5.0

  Program Mój Prąd w wersji 5.0, który rozpoczął się 22 kwietnia 2023 roku, oferuje wsparcie nie tylko dla fotowoltaiki i magazynów energii, ale również dla pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Klimatyzatory działające jako pompy ciepła powietrze-powietrze (z funkcją grzania) spełniają wymagania piątej edycji programu Mój Prąd. Dofinansowanie wynosi 4400 zł (do 50% kosztów kwalifikowanych). Warunkiem koniecznym jest posiadanie lub montaż instalacji fotowoltaicznej oraz korzystanie z systemu net-bilingu.

  https://mojprad.gov.pl/

  Dofinansowanie do klimatyzacji z programu Czyste Powietrze

  Program Czyste Powietrze dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, który rozpoczął się 3 stycznia 2023 roku, również przewiduje dofinansowanie do zakupu i montażu systemu klimatyzacji. Dofinansowanie zależy od dochodów beneficjenta i może wynosić od 4400 zł (do 40% kosztów) do nawet 11 100 zł (do 100% kosztów). Klimatyzacja musi mieć klasę efektywności energetycznej A+ i być uwzględniona na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów.

  https://czystepowietrze.gov.pl/

  Klimatyzacja z programu Moje Ciepło

  Program Moje Ciepło oferuje dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła, a także klimatyzacji z funkcją grzania w domach jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Dofinansowanie wynosi do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji (do 45% dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny) i mieści się w przedziale od 7 do 21 tys. zł. Aby skorzystać z tego programu, dom musi spełniać określone wymogi dotyczące zużycia energii.

  https://mojecieplo.gov.pl/

  Dzięki tym programom dopłat istnieje możliwość obniżenia kosztów zakupu i montażu klimatyzacji w 2023 roku. Ważne jest jednak, aby zapoznać się z warunkami każdego programu i upewnić się, czy wybrany model klimatyzatora spełnia wszystkie wymogi.